Jak poradzić sobie po urazie nogi?
artroskopia kolana poznań
Różnego rodzaju dolegliwości, schorzenia i urazy związane z układem ruchowym są w dzisiejszych czasach niezwykle powszechne i uciążliwe. Utrudniają one codzienne funkcjonowanie oraz potrafią dać o sobie znać dużym bólem. Stąd też po każdym urazie niezwykle ważne jest podjęcie rehabilitacji i ćwiczeń wspomagających powrót do zdrowia. Dzięki nim jesteśmy bowiem o wiele szybciej uzyskać wcześniejszą sprawność, a także uniknąć nieprzyjemnego bólu.
Gdzie jednak szukać pomocy w takich przypadkach? Odpowiedzią jest na pewno wizyta u ortopedy oraz fizjoterapeuty. Powinni oni być bowiem w stanie dopasować odpowiednie leczenie do naszych dolegliwości. Urazy nóg są bez wątpienia tymi, które najbardziej ograniczają nasze codzienne życie. Sprawiają, że nie jesteśmy w stanie wyjść z domu, chodzić na długie dystanse, czy też powodują ból związany z jakimkolwiek przemieszczaniem.
Niezwykle istotne jest zatem, aby w szczególności to właśnie w przypadku dolegliwości nóg podjąć odpowiednie leczenie dostatecznie szybko. Poprzez ćwiczenia i rehabilitację jest bowiem szansa na szybki powrót do zdrowia i stuprocentowej sprawności sprzed urazu. Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia, dlatego każdy z pewnością znajdzie taką, która będzie odpowiadać jego oczekiwaniom.
Domowe sposoby na urazy nóg
W zaciszu domowym możemy sami także stosować pewne zabiegi, które powinny uśmierzyć nasz ból oraz pozytywnie wpłynąć na leczenie.
Przede wszystkim powinniśmy odciążyć miejsce urazu, zatem zaprzestać przemieszczania się lub też opierać ciężar na nodze zdrowej. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie opasek elastycznych, które utrzymują chore miejsce w ryzach. Dzięki temu jest ono usztywnione oraz nienarażone na gwałtowne ruchy. Innym ze sposobów ulżenia sobie przy urazach nóg jest domowa krioterapia.
Można ją wykonać za pomocą okładów z lodu, które oczywiście należy trzymać w odpowiednich odstępach czasowych. Dzięki temu można nieco zmniejszyć obrzęk, a dodatkowo tego typu okłady działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W przypadku naciągnięć czy zerwań, warto postawić na termoterapię. Stosowanie termoforu w miejscu urazu znacznie przyspiesza bowiem jego regenerację.